Visszatérő farkasok – REMEK! De hogyan minimalizáljuk a konfliktusokat?

2020 januárjában (21-23.), A Családi Kutya Program kutatója, Ujfalussy Dorottya Júlia, mint meghívott előadó vett részt a WWF, az Agridea és a LIFE EuroLargeCarnivores által szervezett Nemzetközi Állatállomány Védelmi Konferencián (International Conference of Livestock Protection), Salzburgban.  Nagy örömünkre szolgált, hogy a szervezők fontosnak tartották a farkasok tanulásával kapcsolatos kérdések megvitatását ezen a nagyragadozók és emberek békés egymás mellett élését elősegíteni hivatott konferencián. A nagyragadozók visszatérése eredeti élőhelyükre azután, hogy sok évvel ezelőtt az ember kiirtotta őket onnan, nagyon ellentmondásos kérdés. Egyrészt az újra betelepülés közvetlenül és közvetetten is növeli a biodiverzitást, sokkal stabilabb és ellenállóbb élőhelyszerkezetet teremtve. Másrészről azonban a természetes élőhelyek, még a nemzeti parkok és más védett területek mezőgazdasági használata is számottevő, a nagyragadozók által okozott lehetséges károk az itt gazdálkodóknak komoly nehézséget jelenthetnek. A konferencia fő fókuszában ezen károk minimalizálását célzó intézkedések álltak. Sokat tanultunk a kerítésekről, az állatokat őrző nagyszerű kutyák munkájáról, a védelmi intézkedések uniós támogatásáról és a kompenzációkról. Mivel a farkasokat az EU természetvédelmi törvényei védik, a farkasok jelenlétét a földtulajdonosok hagyományosan „kötelező tehernek” tekintik, ezért különösen örültünk annak, hogy mind a szervezők, mind a közönség nyitottan fogadta a farkasok „taníthatóságának” lehetőségét.

Szeretnénk köszönetet mondani a konferencia szervezőinek a meghívásért és az összes résztvevőnek munkánk iránti érdeklődésükért, a sok kérdésért, a kapcsolatépítésért és a sok pozitív visszajelzésért!

Fotók Szerzői joga (c) WWF