PhD téma az ELTE Etológia doktori iskolájában

Az ivararány, ökológia és demográfia szerepe az emlősök szaporodási rendszerének evolúciójában

PhD téma az ELTE Etológia doktori iskolájában

Témavezetők: Prof Liker András (Veszprém) és Prof Székely Tamás (Debrecen/Bath)

Egy nemzetközi kollaborációban végzett sikeres kutatómunka folytatásához keresünk egy jó felkészültségű és ambiciózus hallgatót, akit érdekel a viselkedés, ökológia és evolúció. A párzási- és utódgondozási rendszerek eredete már Charles Darwin munkássága óta az evolúcióbiológia legizgalmasabb kérdései közé tartozik. Miért poligám az elefántfókák és a paradicsommadarak? Miért a nőstények gondozzák az utódokat az állatok nagy részében, míg egy kisebb részükben mindkét szülő vagy egyedül csak a hímek táplálják, védik és nevelik őket? Munkacsoportunk utóbbi években végzett kutatásai egy új tényező szerepét mutatta ki a szaporodási rendszerek evolúciójában: az ivararányét (ld publikációkat alább). A felnőttkori ivararány rendszerint változik a különböző állatfajok között, de akár egy fajon belül is: egyes populációkban a hímek míg másokban a nőstények vannak többségben. Nagyrészt madarakon végzett összehasonlító vizsgálatainkban kimutattuk, hogy az ivararánybeli különbségekkel együtt változik a szaporodási rendszer is: például azokban a populációkban ahol sok nőstény van, a hímek kihasználják a kedvező helyzetet és több nősténnyel párosodnak, míg azokban a populációkban ahol a hímek vannak túlsúlyban a nőstények lesznek poligámok és hímek gondozzák az utódokat.

A PhD hallgató ezt a sikeres kutatómunkát folytatja az emlősök ivararánya és szaporodási rendszere közötti kapcsolat vizsgálatával. A project publikált szakirodalmi adatok összegyűjtésére és modern statisztikai módszerekkel végzett elemzésére épül. Vizsgálni fogjuk, hogy az emlősök esetében a felnőttkori ivararány prediktálja-e a fajok szociális rendszerét, utódgondozását, és a szaporodási sikerét, pl. az utódszámot és az utódgyilkosság gyakoriságát. Emellett kutatni kívánjuk az emlősök ivararányát meghatározó demográfiai folyamatok jelentőségét, amilyen például a születéskori ivararány, az ivarérés ideje, és a nemek eltérő élethossza. A PhD hallgatónak munkája során alkalma nyílik rá, hogy bekapcsolódjon nemzetközi evolúcióbiológiai kutatásokba, kapcsolatokat alakítson ki a terület élvonalbeli szakembereivel, felkeressen külföldi kutatóhelyeket és tanuljon angliai, francia és dán egyetemek posztgraduális képzéséből.

A jelentkezéshez feltétel a biztos angol nyelvtudás. Előnyt jelent korábbi ökológiai, evolúcióbiológiai vagy emlősök szaporodásbiológiai kutatásában szerzett tapasztalat, és az alapvető statisztikai módszerek ismerete. A jelentkezeshez az alábbi pályázati anyagok szükségesek: önéletrajz, MSc és BSc diploma másolata, motivációs levél és legalább két ajánló neve és elérhetősége.

A kutatás témavezetői Prof Liker András (MTA-PE Evolúciós Ökológiai Kutatócsoport, Pannon Egyetem) és Prof Székely Tamás (Élvonal Kutatócsoport, Debreceni Egyetem). A témavezetőknél történő jelentkezés határideje: 2020 május 20. A pályázatot az alábbi címre kell emailben küldeni: andras.liker@gmail.com és T.Szekely@bath.ac.uk

Javasolt szakirodalom

Liker, A, RP Freckleton & T Székely. 2013. The evolution of sex roles in birds is related to adult sex ratio. Nature Communications 4: 1587.

Székely, T, FJ Weissing & J Komdeur. 2014. Adult sex ratio variation: implications for breeding system evolution. Journal of Evolutionary Biology 27: 1500-1512.

Pipoly, I,  V Bókony, M Kirkpatrick, PF Donald, T Székely & A Liker 2015. The genetic sex-determination system predicts adult sex ratios in tetrapods. Nature 527 (7576), 91-94

Schacht, R, KL Kramer,  Székely & PM Kappeler (eds). 2017. Adult sex ratios and reproductive decisions: a critical re-examination of sex differences in human and animal societies. Phil Trans Roy Soc 372: 1729.

Lemaître, J-F, V Ronget , M Tidière, D Allainé, V Berger, A Cohas, F Colchero, D Conde, A Liker, G Marais, A Scheuerlein, T  Székely, J-M Gaillard 2020. Sex differences in adult lifespan and aging rates of mortality across wild mammals. Proceedings of the National Academy of Sciences USA 117: 8546-8553.