A kutyafélék evolúciója előadás (bbbn9027) (kutyevb18eo)

Kötelezően választható differenciált szakmai tárgyak modul, 2 kredit, kollokvium
Tantárgyfelelős: Dr. Gácsi Márta
Oktató: Dr. Faragó Tamás, Dr. Gácsi Márta, Dr. Kubinyi Enikő, Dr. Miklósi Ádám, Dr. Pongrácz Péter

Ajánlott előtanulmányi rend: evolúció, etológia
Követelmények a vizsgaidőszakban: kollokvium (írásbeli beugró, szóbeli vizsga)
Konzultációs lehetőség: az utolsó óra után
Ajánlott segédanyag: az előadás diái

Tankönyvek:
Miklósi Ádám, Topál József (szerk.): Kutyagondolatok nyomában. Typotex Kiadó, 2006
Miklósi Ádám: A kutya viselkedése, evolúciója és kogníciója. Typotex Kiadó, 2010
Csányi Vilmos Kutyaakadémiája, Magyar Etológia Alapítvány, Galaktika 2015 (kapható a tanszéken)

FIGYELEM! A kurzusok neve alatt feltöltött anyagokat az Etológia Tanszék munkatársai állították össze, kizárólag oktatási céllal, a kurzusokon résztvevők számára, kizárólag személyes használatra. Az oktatási anyag mindenféle továbbadása nyomtatott vagy elektronikus formában szigorúan tilos, és büntetőjogi következményekkel jár.

TEMATIKA 2020-ban,

1. A kutyafélék összehasonlító rendszertana és ökológiája. Kojot, farkas, dingó, sakálok, rókák stb. – rokonság (szeptember 10. Pongrácz Péter)
  2. A farkas mint a kutya őse. Kialakulás, elterjedés, ökológia, szociális viselkedés, eltérések a kutyától és más kutyaféléktől (szeptember 17. Kubinyi Enikő)
  3. A kutya domesztikációja. Domesztikációs elméletek, összehasonlítás más fajok domesztikációjával, következmények (szeptember 24. Kubinyi Enikő)